FYZIOTERAPIE DOMŮ

Jsem Jana Richterová a vítám Vás na svých stránkách Fyzioterapie domů.

V dnešním uspěchaném světě je pro mnohé z nás náročné najít čas na návštěvu masážního salonu nebo rehabilitačního centra. Někteří z nás si to kvůli snížené mobilitě nebo vzdálenosti od domova ani dovolit nemohou. Rozhodla jsem se proto pro poskytování masážních a fyzioterapeutických služeb přímo ve Vašem domově.

Jsem připravena Vám poskytnout péči s individuálním přístupem, která vychází z Vašich potřeb a zdravotního stavu. Ať už se jedná o bolest svalů, kloubů, pohybové potíže související se sportovní zátěží, fyzioterapii pro osoby seniorského věku nebo rehabilitaci po úrazu či operaci, jsem tady, abych Vám pomohla vrátit se zpět aktivního života v pohodlí Vašeho domova.

Snažím se přizpůsobit každou terapii tak, aby konkrétně vyhovovala Vašemu životnímu stylu. Neváhejte mě proto kontaktovat pro konzultaci - společně dosáhneme Vašich stanovených cílů a zlepšíme kvalitu Vašeho života.

Proč Fyzioterapie domů?

Služba Fyzioterapie domů je určená všem, kteří si cestu do běžného ambulantního zařízení fyzioterapie nebo masážního salonu nemohou dovolit - z jakéhokoliv důvodu.

Tíží Vás čas? Trápí Vás nebo Vašeho blízkého omezená mobilita? Vzdálenost na nejbližší rehabilitaci je pro Vás časově, vzdálenostně nebo logisticky příliš náročná? Potřebujete se co nejdříve vrátit do práce, ale čekací doba na rehabilitaci je několik týdnů? Nebo jen preferujete pohodlí Vašeho domova a po terapii byste rádi už jen dál relaxovali?

Přesně pro Vás je tu služba Fyzioterapie domů.

Otázky a odpovědi

Jak se mohu objednat?

V případě zájmu o některou z mých nabízených služeb se prosím ozvěte přes kontaktní formulář, přímo e-mailem na e-mailovou adresu fyzioterapie.domu@gmail.com nebo na uvedený telefonní kontakt v sekci Kontakt.

Napište mi prosím do zprávy:

  • o kterou službu z mé nabídky byste měli zájem,
  • v případě fyzioterapie pak stručně popište potíže, se kterými potřebujete odborně pomoci z hlediska rehabilitace,
  • adresu, kam za Vámi přijedu
  • a Váš telefonní kontakt.

Na uvedený telefonní kontakt se Vám ozvu, abychom měli možnost se navzájem slyšet a mohli domluvit vše potřebné.

Pokud přijedete za mnou, jak probíhá zvolená terapie?

V předem objednaný čas za Vámi přijedu domů na smluvenou adresu. Podle zvolené terapie si k Vám beru terapeutické skládací lehátko a další pomůcky, ať už pro masáž, nebo fyzioterapii. V případě fyzioterapie, kdy Vám potíže nedovolují např. vstát z lůžka nebo se položit na lehátko, může proběhnout fyzioterapie i jinak - dle Vašich pohybových možností.

Ráda bych Vás poprosila o dostatečný prostor a osvětlení pro lehátko a pomůcky, aby zvolená terapie proběhla v co nejlepší kvalitě, a o možnost umýt si ruce pro dodržení hygienických standardů.

Čeká mě s Vámi první terapie - jaká mohu mít očekávání?

V případě klasické masáže nebo klasické masáže s baňkováním se můžete připravit zejména na to hlavní - uvolnění, relaxaci a úlevu od bolesti.

Před samotným tejpováním nejprve rozebereme Vaše obtíže, aby byla výsledná aplikace tejpu směřovaná k dosažení cíle tejpování - např. snížení bolesti, podpora svalu nebo kloubu, redukce otoku, modřiny,...

První fyzioterapie naopak nebude terapií jako takovou. Na začátku společně sestavíme anamnézu a škálu bolesti, nápomocné budou především lékařské zprávy z vyšetření nebo hospitalizací, které souvisejí s Vašimi aktuálními potížemi. Další částí bude kineziologický rozbor, což je rozsáhlý soubor standardně používaných fyzioterapeutických testů a vyšetření, který mi pomůže lépe uchopit Vaše obtíže a možné souvislosti. Na konci na základě anamnézy a kineziologického rozboru sestavím rehabilitační plán, který bude obsahovat i cíl nebo cíle, kterých chceme společně dosáhnout. Plynule poté navážeme rehabilitací, abyste si už z mé první návštěvy odnesli pohybové domácí úkoly.

Co bych si měl/a vzít na sebe?

Záleží na typu zvolené služby.

V případě masáže nebo masáže s baňkováním Vám stačí pohodlné domácí oblečení, na které jste zvyklí nebo které preferujete, když relaxujete - např. volné triko a tepláky. U žen je pro větší pohodlí lepší zvolit rozepínací podprsenku, pokud si budete chtít zvolit např. klasickou masáž zad a šíje. Dle zvoleného typu klasické masáže, případně i s baňkováním, poté odkládáte vrchní nebo dolní svršek - triko, tepláky,... a zůstáváte ve spodním prádle. Pokud máte rádi teplo, připravte si pro co nejlepší relaxaci i vlastní deku na přikrytí zbytku těla - mimo masírovanou oblast.

Vhodným oblečením pro individiuální fyzioterapii je pak např. triko s krátkým rukávem a šortky, u žen pak i sportovní podprsenka. Nedovoluje-li Vám nebo Vašemu blízkému zdravotní stav, pocit diskomfortu nebo např. zimomřivost převlečení do ''sportovního'', nic se neděje. Zvolte prosím v tomto případě takové oblečení, které nebrání rozsahům pohybů, cítíte se v něm dobře a dají se u něj např. vyhrnout rukávy, abych měla volný přístup k ošetřované oblasti.

Termín terapie mi zkolidoval s něčím jiným a potřebuji ho zrušit nebo přesunout - co teď?

Chápu, že život je život a každému z nás se občas přihodí ''zásah shůry''.

Jestliže rušíte termín méně než 24 hodin před terapií, bohužel si musím naúčtovat cenu zvolené služby v plné výši, bez ceny dopravy.

Jestliže termín zrušit nechcete, ale pouze přesunout, nebo se Vám přihodila objektivně závažná událost, storno poplatek nehradíte. 

Jak mohu za zvolenou službu zaplatit?

Nemám smlouvy s pojišťovnami a každou z nabízených služeb poskytuji pouze samoplátcům.
Platbu lze provést v hotovosti, QR platbou nebo převodem na účet, platba kartou bohužel není možná.

Mohu si u Vás zaplatit dárkový poukaz?

Ano, můžete.
V případě, kdy chcete potěšit své blízké nebo kamarády chvílemi regenerace během masáže nebo darovat kousek zdraví skrze fyzioterapii, ozvěte se mi prosím do e-mailu fyzioterapie.domu@gmail.com.

Případové studie

aneb reální klienti, se kterými jsem se v rámci svojí práce jako fyzioterapeutka setkala a poskytla pomocnou ruku při řešení jejich potíží

1. Nespecifická LBP, žena 25 let

Žena ve věku 25 let, pracující jako učitelka v mateřské škole, za mnou přišla s nespecifickou a stranově nerozlišenou bolestí dolní části zad (low-back pain = LBP). 

Bolesti udávala zejména při dlouhém stoji na dětském hřišti během procházky s dětmi, kdy se bolest vystupňuje a poté zůstává stejná po zbytek dne, pokud nevyhledá úlevovou polohu (na stupnici VAS 7/10). Bolest se nikam nepropagovala, změny citlivosti nebo svalové síly v rámci dolních končetin negovala. Druh stoje a rozložení váhy v rámci dolních končetin během stoje nehrála klinickou roli. Jiná statická či dynamická pozice bolest nevyvolávala, problémy během chůze či jiného pohybu negovala, stejně jako problémy při aktivitách běžného denního života, včetně např. zvedání a přemisťování břemen. V noci spala dobře, bolesti jí nebudily, zvýšenou míru stresu neudávala. Menstruace pravidelná, na gyn. prohlídky chodí, porod nebo potrat negovala. Operaci nebo zranění v oblasti břicha, zad nebo pánve či dolních končetin negovala. Úlevovou polohu nacházela v leže na zádech nebo na břiše, kterou stačilo vyhledat jednou až dvakrát denně do maximální výše 10 minut. Krátkou úlevu v řádu hodin jí poskytovala i pozitivní termoterapie v rámci sprchy (horká voda) nebo nahřátého vaku s vodou položeného na bedrech.

Z provedeného kineziologického rozboru jsem došla k závěru, ze kterého jsem následně stanovila rehabilitační plán. 

V rámci měkkých technik jsem pracovala na obnovení posunlivost a protažlivosti měkkých tkání - kůži, podkoží a fasciích zad. Ze svalové stránky jsem se zaměřila na m. quadratus lumborum bilaterálně a jeho ošetření skrze kompresi zde nalezených TrPs (trigger-points) a svalovou mobilizaci m. piriformis a hamstringů bilaterálně. Na závěr jsem přidala dynamické baňkování bederní oblasti zad, podpořené statickým baňkováním během mobilizačního cvičení pro přechod bederní páteře a křížové kosti (v rámci Kaltenbornovy metodiky).

V rámci cvičení jsme s klientkou zopakovaly Kaltenbornovo automobilizační cvičení pro přechod bederní páteře a křížové kosti a v sedě a stoji nacvičovaly trojbodovou oporu chodidla. Mobilizační cvičení prováděla následně doma a cvičení trojbodové opory i v práci nebo při stání na dětském hřišti.

Jedna společná terapie a zaedukování k autoterapii byly dostatečné na to, aby se žena zbavila bolestí během stoje. Od této doby se bolesti zad v malé intenzitě (VAS 2-3/10) vyskytnou výjimečně pouze v případech, kdy z důvodu nedostatku času např. na dva týdny zanedbá cvičení.

2. DOMS u stepařky, žena 57 let

Žena ve věku 57 let, pracující jako učitelka základní školy, za mnou přišla s bolestí lýtek, pravého zevního kotníku a nohou, zejména prstců, které se objevují 1-2 dny po náročných stepařských trénincích (3-4 hodiny s pauzami do 5 minut během nich) a odeznívají většinou do 5 dnů od tréninku. 

Klientka na fyzioterapii nikdy nedocházela, doma necvičí a kromě stepu chodí cca 4x do týdne na procházky se psem. Dalším pohybovým činnostem se věnuje nárazově podle počasí - sjezdové lyžování nebo turistika, tj. cca 5x za měsíc o víkendech. Bolest nohou, pravého zevního kotníku a lýtek nebyla vázaná na konkrétní polohu ani pohyb, vždy se objevovala bez propagace do jiných částí těla chůze do kopce ani z kopce pro ní nikdy nepředstavovala problém. Změny citlivosti, subjektivní pocit sníené svalové síly nebo problémy v rámci dolních končetin u běžných denních činností neudávala. Bolest na škále VAS byla během prvních 2 dní od tréninku na stupni 8/10, během dalších dní se bolestivost snižovala každý den o 2-3 stupně škály VAS, než zcela vymizela (= VAS 0/10). Během této doby, kdy byla bolest na maximu a postupně se snižovala, jí nevadila převažující statická svalová činnost, jako např. stoj v práci. Dynamickým činnostem, zejména chůzi, se snažila co nejvíce vyhýbat, protože bolest zhoršovaly. Běh v tomto období nebyl nikdy možný. Snaží se v takovéto dny co nejméně pohybovat, zůstávat převážně v klidovém režimu a špatně spí, což snižuje celkovou kvalitu jejího života. Pravidelně je sledována u interního lékaře pro vysoký krevní tlak, na nějž bere medikaci a každý půl rok dochází na vyšetření včetně EKG - poslední dva roky je klientka ve stabilním stavu. Problémy s dýcháním nebo palpitacemi, např. bušením srdce, negovala. Otoky na dolních končetinách nebo bolestivost lýtek na pohmat či při pohybu se u ní mimo období 5 dnů těsně po tréninku nikdy nevyskytovala. Jediná bolest, která přetrvávala s různě fluktuující intenzitou (VAS 2-5) a vrcholy (VAS 7/10) během období do 5 dnů po tréninku, se vyskytovala u pravého kotníku.

Z provedeného kineziologického rozboru jsem došla k závěru, ze kterého jsem následně stanovila rehabilitační plán.  

V rámci měkkých technik jsem cílila na obnovení posunlivosti a protažlivost fascií zadní strany dolních končetin. Pokračovala jsem kompresí a svalovou mobilizací během ošetření TrPs (trigger-points) v m. soleus, v m. gastrocnemius a m. peroneus longus bilaterálně. Provedla jsem mobilizaci hlavičky fibuly a drobných kloubů nohy taktéž bilaterálně. Závěrem jsem provedla dynamické a statické baňkování lýtkových svalů bilaterálně.

V rámci prvního cvičení jsme se s klientkou zaměřily na nácvik trojbodové opory obou chodidel a posilovací cvičení aktivních stabilizátorů nohy s Thera-Bandem v dynamice. Cílem pro mě bylo proprioceptivně oslovit chodidlo, pomoci klientce ,,nacítit'' oporu chodidla a navýšit funkční kapacitu dotčených svalů. U pravé dolní končetiny jsme zařadily cvičení pro současné zvýšení mobility a stability v rámci rotací kyčelního kloubu, jehož omezení byla příčinou bolesti pravého kotníku. Na tomto jsme zapracovaly pomocí části pohybu při otáčení z pozice 3. měsíce na zádech směrem do nízkého šikmého sedu a zpět jakožto prvku DNS.

Výsledkem pravidelných fyzioterapeutických setkání je snižující se frekvence DOMS (delayed onset muscle soreness) lýtek a nohou po náročných několikahodinových stepařských trénincích a nulová bolest u pravého kotníku.

3. TEP kolene, žena 60 let

Žena ve věku 60 let, pracující jako učitelka na základní škole a celoživotní sportovkyně, podstoupila TEP (totální endoprotézu) pravého kolene a přišla za mnou s přetrvávajícím nedostatečným stupněm flexe kolene (= ohnutí kolene, 105° aktivní a 110° pasivní flexe po 2 měsících od operace).

Klientka udávala pooperační průběh bez komplikací, 2 měsíce po operaci byla bez bolestí a problémů v rámci aktivit běžného denního života, samostatná a soběstačná. Chůze byla bez odlehčení pomocí berlí nebo francouzských holí, žena pravidelně každý den chodila na procházky do 5 km především v měkkém terénu za pomoci trekingových holí. Jizva byla zhojená, klidná, dobře posunlivá, ale špatně protažlivá zejména v její horní části směrem nahoru k hlavě (proximální část, kraniální směr). Ovlivňovala tak i pohyb čéšky a dávala klientce pocit pnutí na přední straně stehna při ohybu kolene. Po zátěži se v malé míře vyskytoval otok, který během klidu vždy sám odezněl. V noci klientka nespala dobře, protože jí nedostatečný ohyb kolene omezoval v pohodlné pozici pro spaní a byl na ní vyvíjen tlak ze strany zaměstnavatele z hlediska návratu do práce. Sama klientka navíc měla cíl vrátit se k jejím oblíbeným sportům - běžkování, sjezdovému lyžování a cyklistice.

Během měkkých technik jsem se pravidelně zaměřovala na obnovení protažlivosti jizvy v jejím omezeném kraniálním směru jak manuálně, tak pomocí silikonové baňky. Jizvu jsem i pro otok kolene po zátěži podporovala tejpováním samotné jizvy nebo lymfatickým tejpováním oblasti pravého kolenního kloubu. Mobilizovala jsem čéšku a hlavičku fibuly na pravé dolní kočetině, prováděla jsem ošetření TrPs (trigger-pointů) v m. tibialis anterior, m. peroneus longus a m. gastrocnemii na pravé dolní kočetině pomocí komprese, svalové mobilizace a metody PIR. Využívala jsem prvků flossingu pro zvyšování rozsahu v koleni směrem do flexe, obnovila posunlivost a protažlivost fascií na pravé dolní končetině.

V rámci cvičení jsme postupně z analytického cvičení pro zvýšení rozsahu v pravém kolenním kloubu a cvičení pro posílení periartikulárního svalstva pravého kolene přesunuly ke stabilizačním a dynamickým cvičením ve všech 3 rovinách pohybu, ze začátku i za podpory flossbandu.

Na konci rehabilitace se klientka dostala aktivně do flexe pravého kolene 130° a pasivně do flexe 140-145°. Otoky pravého kolene se po zátěži přestaly vyskytovat, chůzi zvládala bez trekingových holí v jakémkoliv terénu na vzdálenosti kolem 10 km, vrátila se úspěšně i k cyklistice, lyžování a běžkám. Úspěšný byl také návrat do zaměstnání a zlepšení kvality spánku.

Reference

Vstřícnost, ochota, odbornost, po absolvování terapie bylo poznat velký rozdíl v uvolnění svalů a pohyblivosti. Dobrá zkušenost, určitě využiji znova a mohu doporučit. 

Radka K.

Příjemná slečna, moc ochotná, profesionální přístup. Jsem moc spokojená. Už po první návštěvě byl poznat velký rozdíl. Určitě budu tuto službu nadále využívat. Opravdu velká spokojenost. 

Martina V.